sobota, 13 lutego 2016
Start Świat Rosja: Kreml planuje nowe antyamerykańskie posunięcia na 2013 r.
Rosja: Kreml planuje nowe antyamerykańskie posunięcia na 2013 r. PDF Drukuj Email
05 lutego 2013

Rosyjski dziennik „The Moscow Times”, uważa, że zachęcony sukcesem antyamerykańskich posunięć i ich odbiorem społecznym, prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin planuje na 2013 r. następne.

W relacjach między Moskwą a Waszyngtonem nowy rok rozpoczął się zakazem importu amerykańskiego mięsa i wypowiedzeniem dwustronnej umowy antynarkotykowej. Obserwatorzy wskazują, że dwustronne relacje kurczą się, a wzajemne kontakty ograniczają się do spraw globalnych – jak kwestia syryjska, irańska czy północnokoreańska – wobec których także Rosja i Stany Zjednoczone mają odmienne zdania.

W rezultacie działań rządu, według przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku badań opinii publicznej, pozytywne nastawienie do Ameryki deklarowało tylko 46 procent ankietowanych. Rok wcześniej taką odpowiedź dawało 67 procent respondentów.

Według sondażu Fundacji Badania Opinii Publicznej 56 procent Rosjan jest przeciwnych adopcjom rosyjskich dzieci w Stanach Zjednoczonych. Inny sondaż pokazuje, że 64% pytanych sprzeciwia się zagranicznemu finansowaniu organizacji pozarządowych, czyli w konsekwencji popiera putinowskie prawo czyniące z korzystających ze wsparcia z zagranicy organizacji „zagranicznych agentów”. Co więcej – 23 procent Rosjan wierzy, że uczestnicy antyputinowskich demonstracji są opłacani przez Stany Zjednoczone.

Według „The Moscow Times”, po organizacjach pozarządowych, kolejnym obiektem ataku staną się amerykańscy dziennikarze. Już teraz deputowany Partii Liberalno-Demokratycznej Andriej Ługowoj, wplątany w sprawę morderstwa Aleksandra Litwinienki, współtworzy ustawę pozwalającą na zakazywanie występowania w telewizji zagranicznym dziennikarzom krytykującym Rosję.

Następnym krokiem ma być „patriotyczna ustawa” deputowanego Jewgienija Fiodorowa Jednej Rosji, nakładająca ograniczenie możliwości finansowania niezależnych mediów – jego zagraniczne źródła nie będą mogły dostarczyć więcej niż 50 procent budżetu. Jeśli przekroczą ten poziom – podobnie jak organizacje pozarządowe będą musiały rejestrować się się w Ministerstwie Sprawiedliwości jako „zagraniczne agentury”.

Przygotowanie obu ustaw wspiera przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy – Aleksiej Puszkow – który w czasie niedawnej debaty na temat naruszeń praw człowieka w Stanach Zjednoczonych określił amerykańskie media jako „ideologiczne ramię Stanów Zjednoczonych służące interesom politycznym ich rządu”.

Fiodorow złożył także projekt innej ustawy mającej odciąć Rosjan od „złych, zagranicznych” wpływów – zakazującej pracownikom państwowym małżeństw z obcokrajowcami. Według Fiodorowa zagraniczna żona lub mąż to zagrożenie dla lojalności. „The Moscow Times” przypuszcza, że w związku z tą ustawą Duma może zechcieć odkopać projekt przygotowany w 2005 r. przez Partię Liberalno-Demokratyczną, zakazujący wychodzenia za mąż za cudzoziemców wszystkim Rosjankom. W 2005 r. ustawę odłożono na półkę, ale wobec ponawiających się obaw demograficznych i wzrostu seksistowskich nastrojów, może powrócić, otoczona podobną argumentacją jaką stosowano w przypadku ubiegłorocznego zakazu zagranicznych adopcji rosyjskich dzieci. Powstrzymanie „sprzedaży najpiękniejszych Rosjanek lubieżnym Amerykanom” może znaleźć w społeczeństwie równie duże poparcie.

Trzeci kierunek rozważany przez „The Moscow Times” to wprowadzenie zakazu korzystania z amerykańskich stypendiów przez rosyjskich studentów – podobnie jak w przypadku dzieci i kobiet, deklarowana motywacja byłaby podobna – w tej perspektywie byłoby to odbieranie Rosji najzdolniejszych absolwentów i wprzęgnięcie ich w pomnażanie bogactwa i siły Stanów Zjednoczonych. Obawy rządu związane ze stypendiami nie dotyczą jednak wyłącznie tego aspektu – powracający stypendyści mogą być zarażeni obcymi wzorcami albo nawet zwerbowani przez obce wywiady. Jak podano w prorządowym programie telewizyjnym „Anatomia protestu”, prezentującym oficjalną propagandę na temat opozycji antyputinowskiej, w ten sposób w 2010 r. CIA zwerbowała jednego z jej przywódców, Aleksieja Nawalnego w czasie jego pobytu na stypendium w Yale.

Jakkolwiek lista i kierunki posunięć rozpatrywanych przez „The Moscow Times” jest w znacznej mierze spekulatywna i odnosi się przede wszystkim do działań zdominowanej przez zwolenników prezydenta Dumy, więc nie wyczerpuje z pewnością wszystkich możliwości, jakimi Kreml może jeszcze zaskoczyć, ale nie ulega wątpliwości, że w ciągu ostatniego roku relacje rosyjsko-amerykańskie ulegały konsekwentnemu ochłodzeniu. Nic nie wskazuje, aby Putin zamierzał odstąpić od tego kierunku, który – jak widać – pozwala mu generować rosnące poparcie społeczne dla swojej prezydentury, dyskredytować opozycję i – co jeszcze ważniejsze – kreować Rosję na odrodzone supermocarstwo mające własny scenariusz dla przyszłości.

Nie dziwi zatem, że wypowiedź amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena, który na spotkaniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w sobotę, 2 lutego, w Monachium, oświadczył, iż chciałby, żeby relacje z Rosją wróciły na „właściwy tor”, rosyjskie oficjalne media kwitują ironicznymi komentarzami.

Ławrow po spotkaniu zapowiedział zaproszenie do Moskwy swojego nowo mianowanego odpowiednika – Johna Kerry'ego – niemniej prawdopodobnie nie dojdzie w bieżącym roku do przewidywanej wizyty prezydenta Baracka Obamy, który przyjedzie wprawdzie we wrześniu do Moskwy, ale nie będzie to wizyta dwustronna, tylko udział w szczycie grupy G-20.(gw)„Expect More Anti-Americanism in 2013”, The Moscow Times

„No 'reset' in sight amid US-Russia chill”, Global Post

„Америка захотела вернуть Россию «в колею»”, KM.RU
Foto: Wikimedia Commons
 

Komentarze   

 
0 #1 stefan 2013-02-05 16:27
I co w tym złego? Czy Amerykanie tolerują rosyjskie wpływy u siebie? Czy pojęcie szpiegostwa na rzecz obcego mocarstwa u nich nie istnieje? Cały ten artykuł pisany był niestety z klon przed obliczem Wielkiego Brata...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Lewica24 (c) 2012-2013 | Redakcja i Polityka prywatności | kontakt: redakcja@lewica24.pl | Kanały RSS | Newsletter